Agrošmejdi na slovenských družstvách a silní hráči v pozadí

Autor: Marek Guman | 17.1.2018 o 13:55 | Karma článku: 6,47 | Prečítané:  2190x

Šmejďácke praktiky sme na družstvách mohli vidieť v 90. rokoch a domnievali sme sa, že vyhrážanie sa členom družstva ich fiktívnymi záväzkami je niečo, čo do súčasnosti už nepatrí.  

Agrošmejdi na slovenských družstvách a silní hráči v pozadí

Agrosektor má kauzu ako vystrihnutú z 90. rokov. Veď posúďte sami, „ingrediencie“ sú nasledovné:

  1. Ľudia s prepojením na vplyvné a kapitálovo silné skupiny (budeme konkretizovať neskôr)
  2. Nekalé praktiky podopreté právnymi kľučkami (keďže tento prípad je z prostredia agrosektoru, pracovne sme si ich nazvali ako “agrošmejdizmus”)
  3. A úbohí, oklamaní ľudia (žiaľ, ako to už býva, z radov tých najslabších, teda starších ľudí s nízkym právnym povedomím)

 

Časť I. - Čo sa deje v Dubovom ALEBO „Nezaplatíš, prídeš o všetko“

Slovensko je malé a každý pozná niekoho, kto pozná niekoho, kto môže s niečím pomôcť, takže sa mi ozval známy známeho s prosbou o radu. Pre účely tohto blogu si ho nazvime pán Z.  Pán Z. je vyše 20 rokov členom družstva PD Turiec Dubové, čo okrem samotného členstva pre neho nemalo žiadne ďalšie výhody (ak nepočítame vrece zemiakov ako naturálie v jednom lepšom roku...). Na dokreslenie, Dubové bolo ešte za bývalého Československa slávnym zemiakarským družstvom. 

Pán Z. Je pritom len špičkou ľadovca. Ľudí, ktorí boli ešte za komunizmu nútení vložiť do družstva svoj jediný majetok a nikdy sa už k nemu nedostali, je plné Slovensko. Až doteraz sa mohli aspoň ako členovia družstva podieľať na jeho obrábaní.  Z pozície „malého pána“ – však do karát „veľkých pánov“ (veľkých členov či vedenia družstva) nevideli.  Ale dôverovali. Chyba?  Zrejme áno, ak Vám odrazu príde domov list, podľa ktorého môžete prísť o všetko. V ňom sa uvádza, že družstvo je údajne v HISTORICKEJ STRATE až 2 597 629 milióna eur a zaplatiť ju máte VY. Presne to sa stalo približne dvom stovkám malých členov PD Turiec Dubové, najmä starším ľuďom, ktorí na tomto družstve odrobili prakticky celú ekonomicky aktívnu časť svojho života. Každý z členov má podľa vedenia družstva zaplatiť  bezmála 13-tisíc eur (presne 12 859,55 eur). Odvedenie týchto „desiatkov“ má podľa vedenia zabezpečiť, aby sa družstvo dostalo na nulu.

·         Pre väčšinu členov z radu bežných smrteľníkov a starších ľudí je táto situácia neriešiteľná. Iba, ak by siahli po životných úsporách, ktorými chceli napríklad pomôcť vnúčatám. Samozrejme, to len za predpokladu, že nejaké úspory majú. Ďalšou možnosťou je predať, čo sa dá, aby si svoj podiel v družstve uchránili. Tí mladší si prípadne môžu zažiadať o hypotéku a nakoniec ešte riskovať aj strechu nad hlavou. Pretože tento variant predpokladá obrovskú mieru dôvery vo vedenie družstva a tá sa - ako ukazuje táto kauza - nemusí naplniť. Podrobnosti, ako a prečo sa družstvo hospodáriace na výmere 2700 ha dostalo do tak hlbokej straty totiž vedenie družstva vo svojej výzve neuvádza.

·         Na zamyslenie je aj to, aká je vôbec logika tohto návrhu. Každému správnemu gazdovi totiž hneď napadne:  aké sú záruky, že sa družstvo nedostane znova do straty?  Zopakoval by sa tento výber „desiatkov“ znova?  A  ako vôbec by družstvu pomohlo, ak by zaplatili iba niektorí a družstvo by aj tak zostalo v strate?  Inými slovami pre dezorientovaných ľudí príliš málo informácií na rýchle rozhodovanie sa o životných úsporách!

 

Časť II. -  Praktiky „agrošmejdov“  ALEBO „ Našiel sa Spasiteľ “

Protagonisti kauzy samozrejme vopred počítali s tým, že táto situácia bude pre ľudí neriešiteľná, pretože voľnou sumou 13 000 eur proste nedisponujú. Okamžite totiž prichádzajú s ponukou „riešenia“.  Čuduj sa svete, našla sa firma SANAGRO, ktorá je ochotná členom družstva s vyrovnaním sekery pomôcť. Má to však jeden „háčik“.  Svoje členstvo prevedú na Sanagro, tá im vyplatí „krásnych“ 150 eur! A o svoj majetok i práva k nemu navždy prídu.

... a ak pán Z. už pri prvom rozhovore vyjadril obavu, že „toto asi nebude kóšer“ mal úplnú pravdu. Firma Sanagro by prišla k majetku družstva veľmi veľmi lacno, keďže by zaň zaplatila iba 150 eur x 202 členov =30 300 Eur. Podľa nášho indikatívneho odhadu je však hodnota majetku družstva cca 1,2 mil. eur a hodnota podielu pripadajúca na jedného člena je zhruba 4000 eur!

Takéto šmejďácke praktiky sme na družstvách mohli vidieť v 90. rokoch a domnievali sme sa, že vyhrážanie sa členom družstva ich fiktívnymi záväzkami je niečo, čo do súčasnosti už nepatrí. SANAGRO nás ale opäť uisťuje v tom, že nič z minulých praktík zjavne nezabudlo a žiaľ nič nového sa nenaučilo.

Prečo vedenie družstva priamo ponúka „služby“ práve tejto firmy, ktorá je mimochodom od roku 2015 takisto v strate, sa však už nedozviete.  Rovnako sa nedozviete, kto a ako vypočítal práve sumu 150 eur. Na tieto otázky však ľahko nájdete odpoveď, ak sa pozriete na vlastnícke vzťahy na družstve. Práve táto firma má už dnes v družstve väčšinový podiel a po odkúpení ďalších podielov za týchto podmienok by družstvo úplne ovládla.

Zarážajúce pritom je, že v pozadí firmy Sanagro sa ukrývajú ľudia z najsilnejších finančných kruhov. Tento príbeh je preto aj o tom, ako sa praktiky šmejdov neštítia použiť aj najsilnejší hráči, pokiaľ sa potrebujú zbaviť tých najslabších. 

Sledujte nás ďalej a dozviete sa:

  • Ktorí žraloci takýmto spôsobom vplávali do zdanlivo pokojných družstevných vôd
  • Kde urobili školácke chyby
  • Aké kroky na ochranu oklamaných ľudí máme pripravené
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Za megapodvod minidištanc? Rusov možno na olympiáde omilostia

Rusi túžia vypochodovať na záverečný ceremoniál ZOH pod svojou vlajkou, ale ikstý doping im to možno prekazí.

EKONOMIKA

Slovenskí oligarchovia chceli pomôcť, cesta končí v poli

Nedokončený nadjazd na kraji Bratislavy neplánujú dostavať.


Už ste čítali?