Agrošmejdi na slovenských družstvách? Silní hráči v pozadí. (Blog II.)

Autor: Marek Guman | 31.1.2018 o 17:06 | (upravené 3.2.2018 o 7:30) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  1635x

Hneď na úvod sa chcem poďakovať všetkým čitateľom prvého blogu, ako aj diskutujúcim za trefné a podnetné príspevky. Musím sa priznať, že takýto záujem o tému ma milo prekvapil. 

To len potvrdzuje pálčivosť problému a zostáva mi teda len vyjadriť želanie sa nakoniec ľady pohnú a aj záujem verejnosti pomôže vec riešiť.

A teraz bez zbytočného otáľania k sľubovanému, čiže:

 1. Ktorí žraloci takýmto spôsobom vplávali do zdanlivo pokojných družstevných vôd
 2. Kde urobili školácke chyby
 3. Pozor NOVINKA - sú tu aj nové skutočnosti, ktorými sa samotní aktéri usvedčujú z nekalého konania 
 1. Krátka zastávka pri „Spasiteľovi“ ALEBO kto sa skrýva v pozadí

Pozrime sa čo vieme z verejne dostupných zdrojov zistiť o „spasiteľskej“ firme Sanagro:

 • Firma Sanagro, ktorá má riešiť stratu PD Turiec Dubové je sama v strate:

https://www.finstat.sk/45508348

 • Akcionárom Sanagra je akýsi fond SANDBERG INVESTMENT FUND SICAV Plc so sídlom na Malte (vcelku zaujímavá informácia zapadajúca do súčasnej diskusie o daňových rezidentoch poberajúcich všetky výhody vlastníka, no všemocne sa vyhybajúcich zdaneniu na Slovensku)
 • Ani vstup fondu do agrobiznisu nebol bezkonfliktný:

Článok Trendu:

https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2017/cislo-24/z-j-t-na-farmy.html 

 • Tu sa dozvieme mená predstaviteľov firmy (ktoré v tomto prípade asi nebudú podstatné), cez ktoré však vedú prepojenia na vplyvné finančné skupiny

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=362286&SID=2&P=0

 • Kto je skutočným poberateľom konenčných výhod sa však dozviete až tu:

https://rpvs.gov.sk/rpvs/Partner/Partner/Detail/16666

 

 1. Kde spravili školácke chyby ALEBO trochu z družstevného práva

V liste družstva zo dňa 23.10.2017  zaslanom všetkým členov družstva boli opomenuté zásadné skutočnosti. Tie by totiž zámery vedenia družstva, resp. firmy Sanagro zrúcali v samotných základoch a to by ľudia v pozadí prirodzene nechceli. Tak napríklad v liste sa nikde neuvádza, že:

 • podľa STANOV DRUŽSTVA nemá predstavenstvo družstva právomoc rozhodnúť o spôsobe úhrady straty z hospodárenia  /teda ani o navrhovanom spolupodieľaní sa na strate/
 • o takejto možnosti môže rozhodnúť iba ČLENSKÁ SCHÓDZA ako najvyšší orgán družstva.  
 • podľa Stanov mal člen družstva (v čase odoslania listu) povinnosť spolupodieľať sa na úhrade straty IBA DO SUMY  33,19 EUR. Od členov bola pritom požadovaná suma takmer 13 000 EUR hoci nik zatiaľ o takejto povinnosti nerozhodol;

V liste sa práve naopak zavádzajúco uvádza, že:

- Vedenie družstva rozhodlo o potrebe navýšiť základné imanie družstva, resp. požiadať  všetkých členov družtva o ďalší vklad do družstva, čím dôjde k  zabezpečeniu prostriedkov nevyhnutných na krytie doterajších strát, hoci o tom môže rozhodnúť len členská schôdza;

- Ak každý člen družstva naplní svoju povinnosť ( ktorá ale stanovená nebola, pretože o nej nerozhodla členská schôdza )  podieľať sa na výsledku hospodárenia družstva, družstvo tak bude očistené od starých dlhov;

- v liste sa už hovorí o podiele na akumulovanej strate vo výške 12.899,55 EUR na každého člena družstva, hoci o takejto povinnosti nebolo rozhodnuté.

 

Vznikol tu teda zjavný záujem navodzovaním dojmu o neexistujúcej povinnosti zaplatiť 12.899,55 EUR voči väčšinou starším ľuďom s nízkym právnym povedomým, pre ktorých je to závratná suma,dostať tak týchto  ľudí pod tlak a primäť ich k odpredaju podielov za nevýhodných podmienok (a práve to sa podľa našich informácií už aj deje). Toto konanie odporuje dobrým mravom podľa Občianského zákonníka a poctivému obchodnému styku.

Takéto šmejďácke praktiky sme na družstvách mohli vidieť v 90. rokoch a domnievali sme sa, že vyhrážanie sa členom družstva ich fiktívnymi záväzkami je niečo, čo do súčasnosti už nepatrí. SANAGRO nás ale opäť uisťuje v tom, že nič z minulých praktík zjavne nezabudlo a žiaľ nič nového sa nenaučilo.

 

 1. NOVINKA – aktéri sa usvedčujú z nekalého konania

Členovia družstva obdržali pozvánku na Členskú schôdzu s termínom konania 25.1.2018. Zaujímavé na tom je, že jedným z bodov programu bolo práve “Rozhodnutie o uhradzovacej povinnosti členov družstva”.

Tým samotní aktéri priamo potvrdzujú, že ich doterajšie konanie bolo len pokusom zmiasť ľudí a využiť ich neznalosť vo  svoj prospech. Zároveň to potvrduje, že ich postup nebol s súlade so  Stanovami družstva a podľa nášho názoru aj v rozpore s platnou legislatívou. Snaha narýchlo zvolať Členskú schôdzu a ich návrh na spolupodieľanie sa na strate družsta týmto legitimizovať sa teda nedá nazvať inak ako len snahou o nevydarený reparát.

Tu som chcel pôvodne svoj blog ukončiť a publikovať ho už skôr. Myslím si však bez záverov včerajšej Členskej schôdze by nebol úplny. Ako to teda (nateraz) dopadlo?

Podľa našich informácií sa podarilo Sanagru získať prevažnú väčšinu členských podielov. Družstvo má tak aktuálne iba 7 členov oproti pôvodným 202.

 

Na záver:

Družstevníkom z Dubového sa podarilo svoj majetok uchrániť počas temnej éry komunizmu, prežili aj transformáciu spoločnosti po zmene režimu. Určite by chceli, aby aj v ich družstve fungovali princípy družstevníctva a svojpomoci. Aby sa aj oni, ako právoplatní členovia družstva mohli spolupodieľať na rozhodovaní v dôležitých otázkach. Aby si mohli užívať práva vyplývajúce z ich členstva.  O túto možnosť však už žiaľ prišli. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Za megapodvod minidištanc? Rusov možno na olympiáde omilostia

Rusi túžia vypochodovať na záverečný ceremoniál ZOH pod svojou vlajkou, ale ikstý doping im to možno prekazí.

EKONOMIKA

Slovenskí oligarchovia chceli pomôcť, cesta končí v poli

Nedokončený nadjazd na kraji Bratislavy neplánujú dostavať.


Už ste čítali?