Ďalší konflikt záujmov v agrorezorte?

Autor: Marek Guman | 13.2.2018 o 14:27 | (upravené 14.2.2018 o 9:49) Karma článku: 5,84 | Prečítané:  2109x

Ako veľmi má ministerstvo spolupracovať s najväčším hráčom v odvetví, ktoré má regulovať? Podľa mňa sme aj pri najmenšom podozrení oprávnení pýtať sa. A práve to je úlohou tohto blogu.

Už sme si pomaly zvykli na to, že médiá z času na čas prinesú informácie o vysokých štátnych úradníkoch v konflikte záujmov. Nedávno som natrafil napr. na túto správu týkajúcu sa rezortu školstva:

http://www.topky.sk/cl/100535/1688095/Statny-tajomnik-Krajnak-pride-o-polrocny-plat--v-dozornej-rade-bral-odmenu

a predtým:

https://www.tyzden.sk/politika/41734/minister-skolstva-peter-plavcan-vo-funkcii-konci/

http://www.topky.sk/cl/10/1622585/Riaditelovi-dialniciarov-radi-muz--ktory-zarobil-na-obchodoch-so-statom--Celi-konfliktu-zaujmov

Model je pritom prakticky vždy rovnaký - vysoký štátny úradník rozhoduje zo svojej pozície o podmienkach pre určitý sektor biznisu a zároveň priamo alebo nepriamo pôsobí v organizácii alebo firme, ktorá môže z nastavených podmienok profitovať.

Problém neobchádza ani agrorezort: 

https://dennikn.sk/minuta/902010/

https://www.aktuality.sk/clanok/330349/ministerka-podohospodarstva-zacala-upratovat-vymenila-dvoch-sefov/

https://www.aktuality.sk/clanok/411742/poradenske-firmy-robia-pre-stat-to-co-zamestnanci-avsak-za-viac-penazi/

https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/545634-na-eurofondovych-projektoch-stedro-zarabali-aj-zamestnanci-statu

.. a takto by sme mohli pokračovať ďalej a ďalej. Namiesto toho chcem však upozorniť na jeden aktuálny prípad. Keďže sa aktívne pohybujem vo sférach slovenského družstevníctva, vnímam veľmi citlivo prebiehajúcu snahu viacerých silných skupín o konsolidáciu družstiev a ich spájanie do stále väčších a väčších celkov.  Je pritom jasné, že pri týchto aktivitách je úplne zásadným faktorom legislatíva, pretože akékoľvek vysoké investície i nadľudské úsilie môžu vyjsť navnivoč, ak vám nehrá do karát legislatívny rámec upravujúci podmienky podnikania v danom odvetví.  Neobávam sa preto vysloviť domnienku, že taký silní hráči, ktorí vládnu slovenskému agrobiznisu nenechávajú nič na náhodu a lobing tu nebude ničím nezvyčajným. O to citlivejšie však vnímam, ak sa z tejto “neformálnej spolupráce” alebo diskusií stane spolupráca otvorená a ak vysoký štátny úradník aktívne vystupuje pod hlavičkou jedného z agrobarónov. Presnejšie toho najväčšieho. 

Reč je o Slovenskom farmárskom družstve podnikateľa Daniela Kratkeho a jeho úzkej kooperácii s človekom, ktorý má hlavné slovo pri určovaní legislatívneho rámca pre podnikanie v agrorezorte. Generálny riaditeľ sekcie legislatívy na ministerstve pôdohospodárstva, JUDr. Jaroslav Puškáč, sa totiž stal akýmsi “externým spolupracovníkov” Kratkeho firiem.  Svedčia o tom aj početné výskyty týchto dvoch pánov bok po boku zachytené na stránkach http://www.lawfarm.info/okruhly-stol-donovaly.php

K tomu pripájam: "Aj preto sme sa rozhodli zorganizovať sériu podujatí, na ktorých farmárom odovzdávajú svoje odborné znalosti JUDr. Jaroslav Puškáč, generálny riaditeľ Sekcie Legislatívy MPaRV SR a Daniel J. Kratky, expert na právo obchodných spoločností a družstiev."

Len od polovice novembra minulého roka spojil pán Puškáč svoju tvár s podujatiami organizovanými Kratkeho firmami tri krát. Turné takmer celodenných konferencií pod taktovkou tohto dua odštartovalo 15.11. v Košiciach, 29.11. sa presunulo na Donovaly a 5.12. do Trnavy. Necháme sa prekvapiť ako bude tandem pokračovať v tomto roku. Zatiaľ však vyslovujem rečnícku, resp. blogerskú otázku: Je správne, ak vysoký ministerský úradník úzko spolupracuje s najväčším biznismenom v odetví, ktoré má regulovať? Odpoveď pán Puškáča na túto otázku je mi pritom vopred jasná. Tu sa totiž dostávame k ďalšiemu spoločnému menovateľu takmer všetkých vyššie spomínaných úradníkov  - a síce, že väčšina z nich žiadny konflikt záujmov nevidí.

Podľa môjho názoru sa tu však pán Puškáč I jeho zamestnávateľ - ministerstvo pôdohospodárstva pohybujú na tenkom ľade a verejnosť by mala mať právo poznať odpovede minimálne na tieto otázky:

  1. Má pán Puškáč na spoluprácu s firmou Daniela Kratkeho povolenie od ministerstva?

  2. Vie vôbec jeho zamestnávateľ o týchto aktivitách?

  3. Je táto spolupráca honorovaná? Ak áno, aká je výška honorárov?

Vedieť by sme to mali aj preto, že nejde o prvý prípad, kedy sa tento úradník ocitol v podozrení z konfliktu záujmov. Pred troma rokmi denník SME upozornil na jeho pôsobenie v poľovníckych organizáciách. Paralelne s riadením legislatívnej sekcie ministerstva totiž vykonával funkciu predsedu organizačno-právnej komisie na Slovenskom poľovníckom zväze (SPZ) . V tomto prípade videli konflikt záujmov médiá i opozícia, ministerstvo však nie. Poslanec Ján Mičovský (OĽaNO) sa vtedy vyjadril, že Puškáčovo pôsobenie vo funkcii šéfa legislatívy na ministerstve i v poľovníckom zväze je minimálne nezvyčajné. Podľa neho sa dá hovoriť o konflikte záujmov, keďže na jednej strane Puškáč zodpovedá za tvorbu štátnej legislatívy, na druhej strane zastrešuje právnu agendu v združení, ktoré je od štátnej legislatívy závislé.

Celý článok nájdete tu: https://ekonomika.sme.sk/c/7215675/sef-legislativy-ministerstva-sefuje-aj-legislative-polovnikov.html#ixzz56VzKB7Pk 

Ale späť k atuálnemu prípadu. Slovenské farmárske družstvo je dnes najväčším slovenským subjektom  v poľnohospodárskej prvovýrobe. Podľa týždenníka Trend výmerou obhospodarovanej pôdy vyše 25-tisícoch hektárov predstihuje aj agropotravinárskeho kráľa Andreja Babiša s jeho Agrofertom (23-tisíc hektárov). 

Slovenskí agrobaróni

(celková plocha obrábanej pôdy v hektároch)

-          dánski farmári pôsobiaci na Slovensku 55-tisíc ha

-          Slovenské farmárske družstvo právnika Daniela Kratkeho 25-tisíc ha

-          Agrofert Andreja Babiša 23-tisíc ha

-          Exata Group skupiny podnikateľov okolo Jána Sabola 23-tisíc ha

-          Sandberg Martina Fedora 17-tisíc ha

-          Aspin Jozefa Špirka a Petra Ondra 16-tisíc ha

-          východoslovenský právnik Peter Nízky 13-tisíc ha

Zdroj: Trend

Z pohľadu najväčšieho hráča v agrobiznise je snaha o tesné vzťahy so šéfom legislatívy logická. Z pohľadu vysokého štátneho úradníka, ktorý by mal za každých okolností zostať nestranný a  nastavovať rovnaké pravidlá hry pre všetky subjekty na trhu je to však už otáznejšie. Záver ponechávam na čitateľovi. Ak však ide iba o úprimnú snahu šéfa legislatívy o doškoľovanie slovenských farmárov, domnievam sa, že rezort pôdohospodárstva disponuje v rámci svojho rozpočtu a rozpočtu všetkých svojich organizácií  dostatočným zázemím i prostriedkami (a to i z európskych zdrojov), aby podobné podujatia organizoval vo svojej réžii. Teraz to vyzerá, tak, že to nie  je ministerstvo, ale pán Kratky, kto na seba zobral túto úlohu, pričom pán Puškáč mu pritom po celom Slovensku ako nejaká “putovná atrakcia” vďačne sekunduje. A takto by to vyzerať nemalo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Buď sa s ňou narodíte, alebo nie. Je to dar od Boha, čaro, ktoré sa nedá získať, alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?

EKONOMIKA

Firmy začnú zverejňovať základný plat už v inzeráte

Povinnosť zverejňovať základnú zložku mzdy sa netýka verejnej správy.

KOMENTÁRE

Rozdeľuje nás chudoba, nie nevedomosť

Dlhodobý nedostatok peňazí je nesmierne poučná skúsenosť


Už ste čítali?