Má spoločnosť Sanagro pravdu, alebo iba opäť zavádza?

Autor: Marek Guman | 15.3.2018 o 12:00 | Karma článku: 1,83 | Prečítané:  481x

Spoločnosť Sanagro pred istým časom zverejnila platený článok na známych webových portáloch. Uvádza v ňom svoju „obhajobu“ a snaží sa verejnosť presvedčiť, že celé jej konanie bolo správne a korektné.

 Naše konanie, prostredníctvom ktorého sme sa snažili poukázať na krivdu spáchanú členom PD Turiec Dubové, naopak označuje ako zavádzanie a lož.

V podstate nám vyčíta tri veci, zhrnuté v závere ich plateného článku.

1.Spoločnosti Sanagro prekážajú naše vyjadrenia, o povinnosti deklarovanej družstvom, že každý člen musí zaplatiť takmer 13 000 Eur. Podľa terajších tvrdení Sanagra, sporný l

To by bolo v poriadku keby to z listu vyplývalo, podľa nás to tak nie je, no veď posúďte sami. Z predmetného listu vyberáme vyjadrenia adresované členom PD Turiec Dubové:

- Vedenie družstva preto rozhodlo o potrebe navýšiť základné imanie družstva, resp. požiadať všetkých členov družstva, o ďalší vklad do družstva (v ďalšom texte presne vyčíslený na sumu 12 859,55 Eur)

- ..., že je spravodlivé vyžadovať od každého člena rovnaký príspevok...

- Ak každý člen družstva naplní svoju povinnosť podieľať sa na výsledku hospodárenia družstva, ...

- V prípade, ak nie ste ochotný podieľať sa sumou 12 859,55 Eur na úhrade strát z predchádzajúcich období ...

- Vložením sumy 12 859,55 Eur ...

Práve tieto vyjadrenia citované z predmetného listu pokladáme za zavádzajúce. Dovolím si tvrdiť, že štylista daného listu je buď veľmi šikovný a od začiatku sledoval navodenie strachu u členov, alebo veľmi ležérny a svojimi nešťastnými vyjadreniami a formuláciami spôsobil navodenie spomínaného strachu v členoch PD Turiec Dubové. Opäť je nutné pripomenúť, že v čase doručenia daného listu uhradzovacia povinnosť členov neexistovala. Podmienkou, aby vznikla bolo jej odsúhlasenie na členskej schôdzi. Prečo pisateľ nezačal daný list formuláciou:

Na najbližšej členskej schôdzi chceme predložiť návrh ...  no prečo?.

Vedenie Spoločnosti Sanagro vedelo, že členovia by si takúto povinnosť nikdy neodsúhlasili, preto potrebovali členskú základňu „osekať“. No vedeli, že ak ponúknu členom za ich členský podiel sumu 150 Eur, pričom len základný členský vklad v družstve je 331 Eur, na danú ponuku zareaguje iba málokto. Ale ak „pohrozia členom, že budú musieť zaplatiť do družstva necelých 13 000 Eur, tak členovia sa zľaknú a svoje členské vklady im samozrejme odpredajú aj za cenovo podhodnotenú sumu. To bola taktika spoločnosti Sanagro. A presne tieto taktiky využívajú „šmejdi“. Tvrdia niečo, čo nie je pravda.

2.Spoločnosti Sanagro prekáža tvrdenie, že dlh vznikol rozhodnutím akéhosi vedenia. Podľa mojich informácií, sme nikdy netvrdili, že rozhodnutím akéhosi vedenia vznikol dlh. Tvrdili sme, že povinnosť podieľať sa na uhradzovacej povinnosti nemôže vzniknúť z rozhodnutia „akéhosi vedenia“, lebo je to kompetencia iba členskej schôdze s prihliadaním na ustanovenia v stanovách. A vyjadrenia o údajnej 13 tisícovej sekere každého člena sú podľa nášho názoru pravdivé.

3.Tretia výhrada je venovaná pôde. Spoločnosť Sanagro uvádza, že sme sa údajne vyjadrili, že členov PD Turiec Dubové chcú obrať o pôdu. Proti tejto informácii sa ohradzujeme my, nakoľko sme tieto tvrdenia nikde neuvádzali. Ak má spoločnosť Sanagro nejaký textový, alebo audiovizuálny dôkaz, nech ho láskavo zverejní. Naše právne povedomie je dostatočné nato, aby sme vedeli, že vlastníctvo a následný prenájom pôdy a členstvo v družstve sú dve rôzne majetkové účasti v družstve a navzájom spolu nesúvisia.

V závere spoločnosť Sanagro tvrdí, že je stabilná spoločnosť, ktorá v agrosektore pôsobí od roku 2012. Preto nás prekvapuje jej naivita a nízka sebareflexia. Aj tento prípad je toho dobrým príkladom. Daná kauza bola dobre odkomunikovaná. Vo viacerých médiách sa k nej vyjadrili aj viacerí odborníci. A tí sa priklonili na stranu členov družstva. Veľmi dobre to spracovala redaktorka relácie Občan za dverami. Vypočula viaceré strany a výsledok si môžete pozrieť v spracovanej reportáži[AK H&P1] .

Právo, čiže aj družstevné právo je exaktné, presné. A samozrejme platí pre každého. Preto ma veľmi prekvapuje, ak stabilná spoločnosť, ktorá v agrosektore pôsobí od roku 2012 zvolila vyššie spomenutý spôsob ovládnutia jedného slovenského družstva. Ak by sme nezakročili pri tomto družstve, určite by sa neskôr poobzerali po ďalšom a opäť by nejakým rafinovaným spôsobom pripravili členov o ich nároky z členstva v družstve. Prečo sa daná spoločnosť nevysporiadala s členmi v družstve legitímnym spôsobom? Čo im bránilo, aby každému členovi vypočítali vyrovnávací podiel, tak ako zákon káže?

Pri čítaní reakcie spoločnosti Sanagro ma hneď v úvode zarazila jedna vec. Autor tvrdí, že: Mareka Gumana SANAGRO viackrát kontaktovalo s prosbou o osobné stretnutie, aby sme mu vysvetlili, prečo sa vo svojich tvrdeniach mýli. Viackrát stretnutie prisľúbil, no následne stretnutia vždy zrušil. Toľko o jeho serióznosti. 

Na mieste tohto blogu prehlasujem, že ma p. Dobiš zo spoločnosti Sanagro kontaktoval jediný raz. Slušne som mu mailovou poštou odpísal, uviedol naše dôvody a požiadavky. Na daný mail mi doteraz neodpovedal, ani ma už viackrát nekontaktoval. Preto odporúčam spoločnosti Sanagro prehodnotiť serióznosť nimi uvádzaných informácií. 

Nemáme nič proti tomu, ak do našich družstiev vstupuje investor, ktorý dokáže družstvo naštartovať a urobiť ho konkurencie schopným. Prax ukázala, že často je to najschodnejšia cesta, ako oživiť daný podnik ako aj región, v ktorom pôsobí. Ale investor nesmie zabudnúť, že vstupuje do podniku, ktorý nemá jednoduchú vlastnícku štruktúru. Že to nie sú dvaja, alebo traja majitelia, s ktorými podpíše kúpnopredajnú zmluvu a podnik je jeho. V prenesenom význame môžeme povedať, že družstvo nevlastní  jeho predstavenstvo, ale jeho členovia. A s tými je potrebné poctivo sa vysporiadať.

 [AK H&P1]Dajte link

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Buď sa s ňou narodíte, alebo nie. Je to dar od Boha, čaro, ktoré sa nedá získať, alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?

EKONOMIKA

Firmy začnú zverejňovať základný plat už v inzeráte

Povinnosť zverejňovať základnú zložku mzdy sa netýka verejnej správy.

KOMENTÁRE

Rozdeľuje nás chudoba, nie nevedomosť

Dlhodobý nedostatok peňazí je nesmierne poučná skúsenosť


Už ste čítali?